“A gyönyörű víz-tattva fehér, mint a hold, mint egy kagyló vagy a kunda virág, kör alakú, mint a hold és betűje a VAM, mint annak ambróziamagja. ” /Gheranda-Szamhitá, III.72-74./
A környezeti hatások, a rossz étkezési szokások, a hormonális fogamzásgátlók és a hektikus, stresszes életvitel következményeként kialakult nőgyógyászati megbetegedések egyre több nőt érintenek. A női hormonrendszer olyan, mint egy gondosan és érzékenyen megalkotott mestermű: kényes egyensúlya sajnos könnyen felborul, ha tartósan negatív hatások érik. Ebben a bejegyzésben a durva fizikai síkon túllépve, az energetikai vetülettel fogunk egy kicsit foglalkozni. A szakrális, vagyis a szvádhiszthána csakrával ismerkedünk.
Miért érdemes a szakrális csakrára odafigyelni?
Szanszkrit neve, a szvádhiszthána többféle jelentéssel bír: az ‘Önvaló szent otthona’, az ‘Édes hely’, és ‘az Istennő kedvenc tartózkodási helye’. A Hold a szvádhiszthána-csakra erőteljes szimbóluma: segít elfogadni az átalakulást és a változást. Ez a csakra a kreativitás, az öröm, a szexualitás, a védelem, a moralitás irányítója. Az álmokért, a fantáziáért és az érzelmekért is felel. Eleme a víz, mely magában foglalja a csakra természetét: folyékony, áramló, rugalmas és alkalmazkodó.
“Nincs lágyabb, mint a víz, mégis a köveket kivájja: nincs különb nála. A gyenge legyőzi az erőset, a lágy a keményet: az ég alatt mindenki tudja, még sincs, aki valóban felfogja.” /Lao-Ce, Tao Te King/
Nőiségünk, érzelmeink
A méhhel és a petefészekkel kapcsolatos problémák, a mióma, a ciszta, az endometriózis mind összefüggenek a szakrális csakra zavaraival. Aggodalmaink, túlzásba vitt érzelmi reakcióink szennyezik ezt a csakrát. Ha nincs egyensúly, pótlékokhoz nyúlunk, kialakulnak a szenvedélybetegségek. A szakrális csakra az ízleléssel is összefügg: ha azt mondjuk, “besavanyodott” alak, “édes” érzés, “keserű” csalódás, akkor a szakrálcsakra birodalmában járunk.
Ha a csakra kiegyensúlyozott, akkor szinte kivirágzunk: érzékenyek, intuitívak, bizakodóak vagyunk, tele álmokkal, tervekkel. Alkalmazkodunk, elfogadjuk a változásokat, követjük az élet áramlását. Ha szeretnél dolgozni ezzel a csakrával, érdemes feltenned magadnak a következő kérdéseket:
- Nyitott vagyok az előnyös változásokra?
- Hogyan élvezhetném az életet anélkül, hogy függővé válnék az élvezetektől?
- Életszemléletem túl érzelgős? Esetleg borúlátó?
- Milyen önként vállalt félelmeken és aggodalmakon léphetnék túl ma?
- Hogyan tudnék túláradó érzelmeim ellenére újra szilárd alapokon állni?
Támogasd folyamataidat szelíden, a jóga ászanáival!
Az alábbi ászanákkal serkentheted szvádhisztána-energiád: szétu-bandhászana (hídpóz vagy barlangpóz), dzsánu-sírsászana, upavistha-kónászana (ülő szögpóz), Káli-ászana (Istennőguggolás), matszjászana (halpóz).
Kapcsolódj a víz elemmel!
Használd a varuna mudrát: kézfejed fektesd lazán a térdedre, miközben a kisujj és a hüvelykujj hegye összeér. Szemedet behunyva koncentrálj a víz minőségeire: képzeld el, hogy olyan folyékony vagy, mint a víz. Ismételd az alábbi megerősítő mondatokat: “Bízom magamban annyira, hogy kövessem az álmaim. Elengedem azokat a gondolatokat, amelyek már haszontalanok számomra.” A gyakorlat segítségével megértjük és elfogadjuk, hogy az életben mindig minden változik. Megtanuljuk értékelni azt az ajándékot, hogy képesek vagyunk az élet áramlatával tartani.